Programjaink

Néptánc a Borsószemeknek
2019.12.16 14:00 - 15:15
Néptánc a Mákszemeknek

Könyvtárak az emberért – felelősség a Földért Országos Könyvtári Napok Kecelen - Hevesi Judit & Nyáry Krisztián

2019. október 2-án vendégünk volt Hevesi Judit és Nyáry Krisztián.

Hevesi Judit fiatal költő, kritikus, a Corvina kiadó munkatársa. Két verseskötet írója: Hálátlanok búcsúja, Holnap ne gyere! Ő szerkeszti Nyáry Krisztián köteteit. Alsó tagozatosoknak tartott egy interaktív irodalomórát, aminek a végére Judit a gyerekekkel együtt kitalált és megírt egy komplett mesét. Mindenki lelkesen, fantáziadús ötletekkel vett részt a történet megformálásában.

Ezt követte egy felsősöknek szóló rendhagyó irodalomóra Nyáry Krisztiánnal, aki rendszeresen publikál a Nők lapja Szerelmes levelek című rovatában, író, irodalomtörténész, a Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatója, számos nagy sikerű kötet szerzője.Az órán a diákok által előre kiválasztott, 2016-ban megjelent Merész magyarok című kötetéről mesélt.  A mű 30 olyan magyart vesz sorra, akik a legnehezebb helyzetekben is emberek tudtak maradni, s akik számára önazonosságuk és belső bátorságuk a legszélsőségesebb történelmi helyzetekben is mindent felülírt. Az íróval Ridegné Szilágyi Bettina magyartanárnő beszélgetett.

17 órakor író-olvasó találkozón vettünk részt.

Nyáry Krisztián beszélgetőtársa Hevesi Judit volt. Egy különös világba kalauzoltak minket ők ketten. Bepillanthattunk olyan szférákba, ami igazából minden embert érdekel, a kíváncsiság mindenkiben megvan. Valljuk be, hogy izgalmas bensőséges szerelmi kapcsolatokba bekukucskálni. Ebben segített nekünk Krisztián és Judit.

„Írjál és szeressél. Csókol Balázs”- írta levelét zárva Lengyel Balázs Nemes Nagy Ágnesnek 1944. január 24-én.  A szerda este és a megismerésre váró könyv címe is ez volt: Írjál és szeressél (125 szerelmes levél és történet).

Nyáry Krisztián ebben a könyvében összegyűjtötte a magyar kultúrtörténet legszebb, legérdekesebb vagy éppen legfelháborítóbb szerelmes leveleit, majd mára már jól ismert stílusában megírta keletkezésük történetét is. Félénk udvarlólevél, pimasz széptevés, szemérmes viszontválasz, írásos erotika, hideg elutasítás, csalódott szakítás, könnyes búcsúlevél: minden, ami a szerelmes levél műfajába belefért 1526 és 1976 között.

Krisztián mesélt többek között Örkényről, Mikszáthról, Krúdyról, Karinthyról. A felolvasott levélrészletek tették még színesebbé, emberközelivé az est hangulatát.

Szívben-lélekben gazdagodtunk általuk.

A rendezvényen készült fotók IDE kattintva tekinthetők meg.